Chusta "Bon voyage!"

Wzór chusty ze schematem

(la version en français c'est ici 😊)

chusta na szydełku whirle


Wzór chusty opracowany specjalnie na potrzeby podróży. No, przecież trzeba ręce czymś zająć kiedy czeka się kilka godzin na samolot 😎. Najlepszy byłby oczywiście mech, ale już mam i to dwie chusty robione tym wzorem. Znalazłam jednak wzór równie prosty, do którego opracowałam tylko dodawanie oczek na brzegach i w środku chusty i wymyśliłam motywy z łańcuszkami i pęczkami, żeby nie było aż tak monotonnie 😉. Zrobiłam próbkę, żeby wszystko mieć gotowe i w podróży zająć się wyłącznie dzierganiem, rozrysowałam sobie poszczególne części, a potem cierpliwie tylko czekałam na dzień wyjazdu. Oczywiście nie obyło się bez komplikacji, bo przecież już w trakcie robienia chusty zmieniałam sobie kolejność motywów powtarzających się między głównym wzorem. Zmieniłam też liczbę rzędów głównego wzoru, a co za tym idzie musiałam zmienić sposób rozpoczynania motywów dzielących wzór główny. Tak więc w podróży zamiast zająć się wyłącznie dzierganiem, prułam, poprawiałam narysowany wcześniej schemat i wkurzałam się, że nie mogę robić wyłącznie tego, co najfajniejsze😡. Taki to właśnie był mój "Bon voyage!"



Niestety, wadą tej chusty jest to, że motywów nie można powtarzać dowolną ilość razy kierując się rozrysowanym schematem. Kolejne powtórzenia będą wymagać zmiany rozliczenia oczek na początku rzędu. Oczywiście jest to do zrobienia, ale komplikuje sprawę zwłaszcza osobom początkującym.
A teraz do rzeczy!

Użyte materiały:

Włóczka Sheepjes Whirl, kolor 766 Mid Morning Mocharoo (60 % bawełna, 40 % akryl) [cały motek] oraz Whirlette kolor 863 Chocolat [ok. połowy motka]

(Na zdjęciu Whirl Mid Morning Mocharoo jest już bez pierwszego kolory, który widać w robótce 😉)



Szydełko PONY Easy Grip nr 3.

Wymiary gotowej chusty (po praniu i formowaniu):
ok. 220 x 80 cm (szerokość x wysokość)



Wykonanie:


Rozpocząć kółeczkiem zrobionym z 4. oczek łańcuszka. Można rozpocząć od magicznego kółeczka, ale ja preferuję łańcuszek.


UWAGA! W poniższym opisie używam terminu "oczko ścisłe". W Polsce funkcjonuje jednak podwójne nazewnictwo i dla wielu osób jest to półsłupek. W schematach oznaczane jest ono albo za pomocą symbolu "x", albo - jak w przypadku mojego schematu - za pomocą krzyżyka "+"

Rzędy 1-14


Rząd 1: 5 oczek łańcuszka, 3 słupki, 1. oczko łańcuszka (stanowiące środek), 3 słupki, 1. oczko łańcuszka, słupek podwójnie nawijany
Rząd 2: 1. oczko łańcuszka, oczko ścisłe wkłute w szczyt słupka podwójnie nawijanego kończącego poprzedni rząd, 3 oczka łańcuszka, 1. oczko ścisłe wkłute w drugi pojedynczy słupek poprzedniego rządu, 3 oczka łańcuszka, 1 oczko ścisłe wokół oczka łańcuszka stanowiącego środek poprzedniego rzędu. 3 oczka łańcuszka, 1 oczko ścisłe na drugim słupku licząc od środka, 3 oczka łańcuszka, ominąć 1 słupek i 1 oczko łańcuszka, zrobić 1. oczko ścisłe na drugim oczku łańcuszka, zakończyć rząd oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w to samo oczko łańcuszka co poprzednie oczko ścisłe.
Rząd 3: 4 oczka łańcuszka (zamiast słupka podwójnie nawijanego), 1 oczko łańcuszka, w oczku ścisłym kończącym poprzedni rząd zrobić: 1 słupek, 1 oł, 1 sł wkłuty w to samo oczko ścisłe co poprzedni sł. Powtórzyć to samo w kolejnym oczku ścisłym i w oczku ścisłym stanowiącym środek chusty, następnie zrobić 1 oł i w tym samym, środkowym oczku ścisłym ponownie wykonać 1 sł, 1 oł i 1 sł wkłuty w to samo oczko ścisłe, co poprzedni słupek. Powtarzać to samo do końca III rzędu, a więc w każde oczko ścisłe poprzedniego rzędu wkłuwamy 1 sł, robimy 1 oł i ponownie wkłuwamy 1 sł. Na końcu rzędu, po wykonaniu ostatniej grupy *1 sł, 1 oł, 1 sł*, robimy jeszcze jedno oczko łańcuszka i kończymy rząd słupkiem podwójnie nawijanym wkłutym w to samo, czyli ostatnie oczko ścisłe, w którym wykonaliśmy ostatnią grupę *1 sł, 1 oł, 1 sł*.
Rząd 4: 1 oł, 1 o ścisłe wykonane na szczycie słupka podwójnie nawijanego kończącego poprzedni rząd, 3 oł, 1 oś wykonane wokół oczka łańcuszka pierwszej grupy *1 sł, 1 oł, 1 sł*, 3 oł, 1oś na szczycie kolejnej grupy *1 sł, 1 oł, 1 sł* i tak powtarzamy przez cały rząd, a więc na każdym oczku łańcuszka poprzedniego rzędu wykonujemy 1 o ścisłe, a pomiędzy tymi oczkami będziemy mieć 3 oł. Na końcu rzędu, po wykonaniu oczka ścisłego na ostatniej grupie *1 sł, 1 oł, 1 sł* wykonujemy kolejne 3 oł, opuszczamy 1 o łańcuszka poprzedniego rzędu i kończymy rząd oczkiem ścisłym wkłutym w drugie oczko łańcuszka poprzedniego rzędu licząc od ostatniej grupy *1 sł, 1 oł, 1 sł*, a następnie oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym w to samo oczko łańcuszka poprzedniego rzędu.
Rzędy 3 i 4. powtarzamy jeszcze 4 razy.
Rząd 13 wykonujemy tak jak rząd III.
Rząd 14: 5 oł, 1 sł wkłuty w szczyt słupka podwójnie nawijanego kończącego poprzedni rząd, a następnie wykonujemy słupki na każdym oczku poprzedniego rzędu. Na środku rzędu, a więc na środkowym oczku poprzedniego rzędu robimy 2 sł, 2 oł, 2 sł. Kontynuujemy drugą połowę rzędu i zakańczamy rząd wykonując 1 oł i 1 podwójny słupek. Połowa tego rzędu składa się więc z 5 oł, 43, słupków i 1 oł. Druga połowa tego rzędu, to 1oł. 43 słupki,, 1 oł, 1 słupek podwójnie nawijany.


Na poniższym schemacie rzędy 1-4 rozrysowane są w całości. Pozostałe rzędy rozrysowane są tylko do połowy. Dla ułatwienia, oczka znajdujące się na środku robótki przekreśliłam zieloną kreską, co dla starych szydełkowych wyjadaczy będzie zupełnie zbytecznym bohomazem 😉
Oczywiście schemat jest wciąż koślawy i mizerny, bo wolę szydełkować lub robić na drutach niż walczyć z programami komputerowymi 😎.







Wzór z rzędów 2-13 spokojnie można zastosować do całej chusty, bez ażurowych wstawek. Wydaje mi się, że efekt byłby ciekawy, i że mogłaby to być alternatywa dla tak popularnego wzoru jakim jest mech. Oczywiście wzór ten nie jest tak gęsty jak mech, ale równie monotonny 😎. Być może kiedyś spróbuję.

Rzędy 15-23



Rząd 15: 5 oł, 1 słupek wkłuty w szczyt podwójnego słupka kończącego rząd 14, 1 słupek wokół oł poprzedniego rzędu, a następnie na każdym słupku poprzedniego rzędu wykonujemy po 1. słupku reliefowym chwytanym od przodu. Na środku wykonujemy 2 sł wokół środkowych oczek łańcuszka poprzedniego rzędu i 1. oł. Drugą połowę rzędu robimy w odwrotnej kolejności: 1 oł, 2 sł, 43 słupki reliefowe wykonane na słupkach poprzedniego rzędu, 2 sł (jeden na pierwszym oczku łańcuszka i drugi wkłuty w kolejne oczko łańcuszka poprzedniego rzędu. Rząd kończymy 1 oł i 1. słupkiem podwójnie nawijanym zastępującymi 5 oczek łańcuszka, którym zaczynaliśmy rząd.
Rząd 16: 5 oł, 1 sł wkłuty w szczyt podwójnego słupka kończącego rząd 15, 1 oł, 1 słupek wkłuty w ostatni słupek poprzedniego rzędu, 1 oł, opuszczamy 1 słupek poprzedniego rzędu i w kolejnym robimy 1 słupek. Kontynuujemy na przemian: 1 oł, 1 sł wkłuty co drugi słupek poprzedniego rzędu. Do połowy rzędu 16. będziemy mieli razem: 5 oł, i 26 powtórzeń [1 sł, 1 oł]. Drugą połowę wykonujemy w odwrotnej kolejności i kończymy tak jak rząd poprzedni, czyli zamiast 5. oł, będziemy mieli 1 oł i 1 słupek podwójnie nawijany.
Rząd 17: 5 oł, 55 słupków (po jednym słupku na każdym słupku i oczku łańcuszka poprzedniego rzędu), 1 o łańcuszka i druga połowa: 1 oł, 55 sł, 1 oł, 1 słupek podwójnie nawijany.
Rząd 18: 1 oł. 1 o. ścisłe wkłute w szczyt podwójnego słupka kończącego rząd 17, 3 oł, 1 pęczek z 4. narzutów wykonany wokół końcowego oczka łańcuszka poprzedniego rzędu, 3 oł, opuszczamy dwa słupki poprzedniego rzędu i na trzecim wykonujemy 1 o. ścisłe. 3 oł, opuszczamy kolejne dwa słupki poprzedniego rzędu i na następnym (trzecim od oczka ścisłego) wykonujemy 1 pęczek z 4. narzutów i tak na przemian aż do samego środka, czyli 3 oł, 1oś, 3 oł, 1 pęczek. Ostatni pęczek połowy rzędy powinien wypaść na przedostatnim słupku poprzedniego rzędu. Następnie robimy 3 oł i na samym środku rzędu 1 o. ścisłe. Znów robimy 3 oł, 1 pęczek na drugim z kolei słupku licząc od środka, 3 oł, opuszczamy 2 słupki poprzedniego rzędu i na trzecim robimy oczko ścisłe itd do końca rzędu. Ostatni pęczek powinien wyjść na piątym oczku łańcuszka rozpoczynającego poprzedni rząd. Robimy jeszcze trzy oczka łańcuszka i na czwartym oczku łańcuszka rozpoczynającego poprzedni rząd robimy 2 oczka ścisłe. W tym rzędzie, do połowy powinno wyjść 10 pęczków.
Rząd 19: 5 oł, 1 pęczek wkłuty w ostatnie oczko ścisłe poprzedniego rzędu, 2 oł, o ścisłe wkłute w szczyt pierwszego ostatniego pęczka poprzedniego rzędu, 2 oł, 1 pęczek wkłuty w kolejne oczko ścisłe poprzedniego rzędu. W całym rzędzie wykonujemy na przemian pęczki, które wkłuwamy w oczka ścisłe poprzedniego rzędu, 2 oł i oczka ścisłe wkłute w szczyty pęczków poprzedniego rzędu. 
UWAGA! ŚRODEK RZĘDU!
W oczku ścisłym znajdującym się na środku poprzedniego rzędu wykonujemy: 1 pęczek z 4 narzutów, 4 oł, 1 słupek podwójnie nawijany wkłuty w szczyt uprzednio zrobionego pęczka, ale uwaga!  nie zamykamy słupka! Robimy go w następujący sposób: 2 narzuty, wkłuwamy się w szczyt uprzednio zrobionego pęczka, przeciągamy nitkę 3-krotnie i nie kończymy słupka (na szydełku powinny zostać 2 pętelki), ale wykonujemy kolejny pęczek z 4. narzutów wkłuty w to samo oczko ścisłe na środku poprzedniego rzędu. Ostatnie, kończące pęczek przeciągnięcie nitki wykonujemy przez wszystkie nitki na szydełku, a więc również te, które pozostały nam po niedokończonym słupku. To wykończenie można by porównać do dwóch słupków łączonych górą, z tym że w miejsce drugiego słupka mamy pęczek z 4 narzutów. 
Robimy drugą połowę rzędu, a więc 2 oł, 1 oś, 2 oł, 1 pęczek itd. Ostatni pęczek w rzędzie powinien zostać wykonany na pierwszym oczku ścisłym poprzedniego rzędu. Następnie robimy 1 oł i 1 słupek podwójnie nawijany wkłuty w to samo oczko, co ostatni pęczek. 
Połowa tego rzędu powinna liczyć 11 pęczków.
Rząd 20: wykonujemy tak jak rząd 14. Słupki są wykonywane po jednym na każdym oczku łańcuszka, oczku ścisłym i pęczku. Na oczkach łańcuszka stanowiących środek rzędu wykonujemy 3 sł, 1 oł i rozpoczynamy drugą połowę rzędu, a więc w odwrotnej kolejności: 1 oł, 3 sł i na potem już po jednym słupku na każdym pęczku, oczku łańcuszka i oczku ścisłym. 
Razem otrzymamy: 5 oł, 66 sł, 1 oł, i druga połowa: 1oł, 66 sł, 1oł, 1 słupek podwójnie nawijany.

Rząd 21 wykonujemy jak rząd 16 z pewną jednak różnicą na środku:  dla zachowania proporcji i liczby oczek, na środku wykonujemy obok siebie dwa słupki i jedno oczko łańcuszka. Następnie rozpoczynamy drugą połowę rzędu odwrotnie, tzn. oczko łańcuszka i 2 słupki, a potem kontynuujemy jak wcześniej, czyli oczko łańcuszka, słupek itd.
Rząd 22 wykonujemy jak rząd 20
Rząd 23 wykonujemy jak rząd 15

shemat na chustę na szydełku


Rzędy 25 - 36 wykonujemy jak rzędy 3-14

Rzędy 37- 47



Rząd 37 (jak rząd 15): 5oł, 1 słupek w ostatnie oczko poprzedniego rzędu, 1 słupek w oczko łańcuszka poprzedniego rzędu, następnie po jednym słupku reliefowym wkłuwanym od przodu na każdym słupku poprzedniego rzędu, i na środku 2 słupki i jedno oczko łańcuszka. Drugą połowę zaczynamy odwrotnie, czyli 1 oł, 2 słupki, następnie po jednym słupku reliefowym wkłuwanym od przodu na każdym słupku poprzedniego rzędu, 2 słupki, 1 oł i 1 słupek podwójnie nawijany robiony na końcu rzędu.
Rząd 38 jak rząd 21
Rząd 39 jak rząd 22
Rząd 40: 1 oł, 1 oś w szczyt podwójnie nawijanego słupka poprzedniego rzędu, 3 oł, omijamy oł poprzedniego rzędu i na pierwszym słupku wkłuwamy 2 słupki łączone górą, 3 oł, omijamy 2 słupki i na kolejnym słupku robimy 1 o ścisłe, 3 oł, znów omijamy 2 słupki i na kolejnym słupku (trzecim z kolei) robimy 2 słupki zamykane górą itd (powtarzamy: 3 oł, oś, 2 oł, 2słupki łączone górą wbite w to  samo oczko)
Rząd 41: 12 oł, 1 oś na szczycie słupków łączonych górą z poprzedniego rzędu, a następnie powtarzamy (6 oł, oś na szczycie słupków łączonych górą z poprzedniego rzędu). Rząd kończymy siedmioma oczkami łańcuszka i słupkiem trzykrotnie nawijanym
Rząd 42: 6 oł, 2 słupki łączone górą wbite w szczyt słupka trzykrotnie nawijanego z poprzedniego rzędu, 3 oł, 1 oś wokół łańcuszka z sześciu oczek poprzedniego rzędu, 3 oł, 2 słupki łączone górą wkłute w oś. poprzedniego rzędu. Powtarzamy: 3 oł, 1oś, 3 oł, 2 słupki łączone górą wbite w oczko ścisłe poprzedniego rzędu. Do połowy rzędu będziemy mieli 24 razy (2 słupki łączone górą), przy czym ostatnie - dwudzieste czwarte - słupki łączone górą wypadają w środku rzędu. Robimy następnie 2 oł i ponownie na środku poprzedniego rzędu robimy 2 sł. łączone górą, po czym powtarzamy sekwencję: 3 oł, oś, 3 oł, 2sł łączone górą. Po ostatnich 2 słupkach łączonych górą robimy jeszcze 2 o łańcuszka i kończymy rząd jednym podwójnie nawijanym słupkiem.
Rząd 43: 8 oł, a potem powtarzamy: (oś na szczycie słupków łączonych górą z poprzedniego rzędu, 5 oł). Rząd kończymy czterema oczkami łańcuszka i słupkiem podwójnie nawijanym
Rząd 44: 5 oł, 1 słupek na szczycie podwójnie nawijanego słupka, a następnie słupek na każdym oczku poprzedniego rzędu. Na środkowym łańcuszku poprzedniego rzędu wykonujemy 4 słupki, 2 oczka łańcuszka i kolejne 4 słupki, które będą już należały do drugiej połowy rzędu. 
Rząd 45: jak rząd 21
Rząd 46: jak rząd 22
Rząd 47: jak rząd 23





Rzędy 48 - 60 


Wykonać jak rzędy 2- 14. Należy jednak zwrócić uwagę na niewielką różnicę tuż przed środkiem chusty: ostatnie oczko ścisłe przed środkiem należy wykonać na ostatnim słupku reliefowym pierwszej połowy rzędu.

Rzędy 61-69



Rząd 61: jak rząd 15
Rząd 62: CAŁY RZĄD 62 ROBIMY JAK RZĄD 16 
Rząd 63: jak rząd 17
Rząd 64: 8 oł, ominąć oczko łańcuszka z poprzedniego rzędu i na pierwszym słupku za tym oczkiem zrobić 1 o ścisłe, 5 oł, ominąć 3 słupki i w czwartym z kolei ponownie 1 o ścisłe. Powtarzamy przez cały rząd na przemian: 5 oł, 1 o ścisłe.
Rząd 65: 7 oł, pęczek z 4. narzutów wkłuty w szczyt słupka podwójnie nawijanego kończącego przoprzedni rząd, 2 oł, 1 o ścisłe wokół łuku z 4 o łańcuszka kończącego poprzedni rząd, 2 oł, pęczek z 4. narzutów wkłuty w oczko ścisłe poprzedniego rzędu. Powtarzamy na przemian: 2 oł, 1o ścisłe wokół łuku z pięciu oczek łańcuszka poprzedniego rzędu, 2 oł, pęczek na oczku ścisłym poprzedniego rzędu. Na oczku ścisłym znajdującym się na środku poprzedniego rzędu wykonujemy 1 pęczek, 2 o łańcuszka i znów jeden pęczek, który stanowi już początek drugiej połowy rzędu. 
Rząd kończymy pęczkiem wkłutym w czwarte oczko łańcuszka początkowego rzędu 64, a następnie wykonujemy 2 oł, i słupek podwójnie nawijany wbity również w czwarte oczko łańcuszka początkowego rzędu 64. (W schemacie rzędu 65 wkradł się malutki błąd: na końcu rzędu po pęczku widnieje symbol oczka ścisłego zamykającego, a powinien być symbol łańcuszka).
Rząd 66: 1 oł, oczko ścisłe wkłute w szczyt słupka podwójnie nawijanego kończącego rząd 65, a następnie powtarzamy (3 oł, 1 o ścisłe wkłute w szczyt pęczka z poprzedniego rzędu). Po dojściu do pęczka na środku rzędu wykonujemy 1 oł, 1 o ścisłe wokół środkowych oczek łańcuszka rzędu 65, 2 oł, i ponownie 1 o ścisłe wokół środkowych oczek łańcuszka rzędu 65, 1 o łańcuszka i 1 oczko ścisłe na szczycie pierwszego pęczku rozpoczynającego drugą połowę rzędu. Rząd kończymy 1 oczkiem ścisłym wkłutym w czwarte oczko początkowego łańcuszka  rzędu 65 i oczkiem ścisłym zamykającym wkłutym również w to oczko łańcuszka
Rząd 67: 1oł, 1 o ścisłe wkłute w w oczko ścisłe zamykające na końcu poprzedniego rzędu, a potem na każdym oczku łańcuszka i w każdym szczycie pęczka poprzedniego rzędu robimy po jednym oczku ścisłym. Na środku rzędu wykonujemy 2 oł.
(Edit nr 2 z dn. 10.10.2019 )Rząd 68: 5 oł, 1 słupek w to samo oczko, z którego wychodzą zrobione właśnie oczka łańcuszka. Następnie na każdym oczku ścisłym poprzedniego rzędu zrobić po jednym słupku. Na dwóch oczkach łańcuszka na środku poprzedniego rzędu zrobić 2 słupki, 2 oł i 2 słupki, a potem na każdym oczku ścisłym po jednym słupku
Rzędy 69 - 71 wykonujemy tak jak rzędy 21-23.
Po długim czasie poprawiłam wreszcie schemat (uuuuuufffffff). Dodam jedynie małą uwagę dotyczącą rzędu nr 72. Rozkład oczek ścisłych będzie taki sam, jak w przypadku rzędu nr 48. Tak więc ostatnie oczko ścisłe przed środkiem rzędu należy wykonać na ostatnim słupku reliefowym pierwszej połowy rzędu.


Rzędy 72 - 85

wykonujemy  jak rzędy 2- 15.

Chustę zakończyłam na rzędzie 85 robiąc tylko słupki reliefowe i przyznam, że takie proste zakończenie bardzo mi się podoba. Myślałam o jakiejś ażurowej bordiurze, ale za dużo miałam już tego brązowego koloru, który moim zdaniem zaczął przytłaczać pozostałe kolory. 



Chusty oczywiście nikt jeszcze nie testował, bo nie mam ambicji, żeby na przykład wzory sprzedawać. Przede wszystkim jednak nie mam cierpliwości do przelewania ich na papier lub do ich opracowywania w postaci schematów i opisów. Przypuszczam, że da się to zauważyć, i że być może przez to wkradły się jakieś błędy czy to w opisach (często nieco chaotycznych), czy  to w numeracji rzędów. 
Ktoś może się zapytać: "W takim razie po co bierzesz się za publikację?" Odpowiem od razu: bo miałam ochotę zobaczyć ile trzeba w to włożyć pracy i czy jestem w stanie coś takiego opracować. Poza tym często korzystałam z darmowych wzorów publikowanych tu i ówdzie przez różne osoby zajmujące się projektowaniem. Postanowiłam więc, że choć raz włożę trochę pracy w to, żeby też czymś podzielić się z innymi... o ile oczywiście ten wzór wzbudzi czyjekolwiek zainteresowanie 😎... Zaraz zaraz... ten wzór już wzbudził zainteresowanie! ... 

- Ciocia! Przydałaby mi się taka chusta, ale na zimę.
- Nie ma sprawy, tylko wybierz sobie jakiś wzór i kolor. Podrzucę ci coś z internetu, albo zobacz sobie moje chusty.
- O! Taki wzór jak ten!

Tak oto właśnie zabieram się za kolejną chustę, ale już z grubszej włóczki i w innym kolorze. Będę miała więc okazję sama przeprowadzić mały test 😉

W trakcie sesji fotograficznej zjawił się mały zielony gość. Musiałam go uwiecznić 😉


A na koniec jeszcze link do drugiej chusty wg tego projektu. Tego, o który prosiła mnie wspomniana wyżej młoda dama ;). Zdjęcia kolejnej chusty "Bon voyage" - tym razem w kolorach kremu, beżu i różu - znajdują się tutaj. Opisy są po francusku, ale nie ma tam właściwie nic nowego oprócz włóczki. Drugą chustę zrobiłam z kokonka Soft + 1300 m, szydełkiem nr 4. W rzędach 40 i 42 zastąpiłam jedynie słupki łączone górą pufkami ;)


Komentarze

Popularne posty